Pstruh duhový

Pstruh duhový

Popis ryby: Pstruh duhový

Domovem tohoto lososovitého krasavce jsou západní oblasti Severní Ameriky. Proto byl zpravidla nazýván pstruhem americkým – duhovým. Jeho jikry byly do Evropy importovány v roce 1880 a krátce nato byly přivezeny i k nám, kde se mu poměrně dobře daří. Na rozdíl od domácího pstruha obecného je duhový méně choulostivý na obsah kyslíku ve vodě i na její znečištění. Výhoda „duháka“, jak se mu v rybářské hantýrce říká, je v možnosti chovat ho jako konzumní rybu. Dá se vykrmit, což u pstruha obecného možné není.

V roce 1966 k nám byla dovezena forma duhového pstruha zvaná kamloops. Tento pstruh je velmi žravý, od původního duhového se liší větší zavalitostí a zelenavým odstínem. Nejvýraznější je u „duháka“ růžový až načervenalý barevně sytý pás na stříbrných bocích. Mezi hřbetní a ocasní ploutví má tukovou ploutvičku. Tělo je poseto čenými tečkami. Čelisti jsou vybaveny početnými drobnými zoubky.

Mladší pstruzi loví hmyz, který dopadá na hladinu. Jsou velmi žraví, větší pstruzi – od 30cm délky – loví i rybky. Duhovému pstruhovi se daří nejlépe v chladnějších vodárenských nádržích. Dožívá se 6ti let, ojediněle 10ti let. V pátém roce dorůstá délky až 50cm a dosahuje hmotnosti přes 1kg. Stanovená nejmenší lovná délka je 25cm.

Náhodně vybrané ryby z atlasu ryb

Připravuji stránku pro rybu
Pstruh duhový