Je to nejmenší kaprovitá rybka, velká v průměru jen několik centimetrů. Maximální délka jejího těla se udává 9cm, ale to je jistě velikost zcela ojedinělá, nebo spíše nevídaná. Slunka má nazelenalý hřbet a svítivě střibrné boky. Ploutve mají naoranžovělou až načervenalou barvu. Tlamičku má v horní poloze hlavy. To nasvědčuje, že sbírá hojně potravu u hladiny. Šupiny jí snadno opadávají.
Žije ve velkých hejnech v menších nádržích, stojatých vodách, nejvýše mírně tekoucích, ve slepých ramenech a tůních v zaplavovaných oblastech. Je to ryba nížinných vod. Živí se převážně planktonem, ve vodách, kde je nedostatek dravých ryb se často silně přemnoží.
V chovných rybnících je považována za nežádoucí rybu, nemá pochopitelně žádný hospodářský význam. Rybáři ji chytají často do čeřínků. Potřebují slunku k lovu dravých ryb. V takových ppřípadech slouží slunky jako vynikající nástraha. Znamenitě na ni zabírají zejména větší okouni, je však pochoutkou i pro větší štiku. I když se označuje za plevelnou rybku, přesto má svou funkci jako potrava ryb jiných. Neboť i dravé ryby při nedostatku potravy degenerují a jsou náchylnější k chorobám. Rybí drobotina, mezi níž slunka patří, vylepšuje tedy dravcům fyzickou kondici.