Tato rybka u nás není příliš hojná. V Evropě chybí povodí řek, které vtékají do Severního moře a Atlantského oceánu. Není v Anglii, ani ve vodách jihoevropských poloostrovů a na Krymu. U nás lze piskoře ulovit spíš v povodí Dunaje a Labe.
Piskoř je z čeledě sekavcovitých, má tělo výrazně protáhlé do délky, válcovité, v druhé polovině blíž k ocasu mírně zploštělé. U tlamičky má deset vousků, z toho jsou čtyři na jejím horním okraji, dva v koutcích a čtyři další kratší jsou vlastně výrůstky dvoulaločného dolního pysku. Hlavu má zbarvenou do hněda, jen ojediněle do červena a jsou na ní drobné skvrny. Na hřbetě je rovněž nahnědlý. Na bocích má od očí po ocas táhlý, temně hnědý pás. Ploutve jsou žlutohnědé s černými skvrnami.
Rybka, která sotva dorůstá 30cm délky a má hmotnost sotva 150gr, má domov v izolovaných bahnitých tůních, ve starých říčních ramenech, zabahněných průtočných rybnících. Bývá u dna, kde se také živí bezobratlými živočichy. Je-li ve vodě nedostatek kyslíku, vyplouvá piskoř k hladině, kde pohlcuje vzduch do střeva. To je uzpůsobeno k vstřebávání kyslíku potřebného k dýchání. V bahně dokáže přežít i krátkodobé sucho. Při vynoření k hladině vydává někdy pikslavý zvuk, podobně i tehdy, jestliže jej v dlani sevřeme. Nesmí se lovit. Je celoročně hájen.